Koştu, tepkiler artınca söylem değiştirdi

Koştu, mevcut açıklamasından dört gün sonra ‘Maden zararlı ya da zararsız diyemem’ ifadesini kullandı. Çelişkili açıklamaları kamuoyunun tepkisini çekti.

ÇEVRE 04.12.2019, 12:30 13.01.2020, 20:48
Koştu, tepkiler artınca söylem değiştirdi

15 Temmuz darbe girişimini finanse etmekle suçlanan ve FETÖ firarisi olan Akın İpek’e ait Koza Atın Madeni TMSF’ye devredildi. Ancak kayyım ile yönetilen şirket, Ovacık altın madenindeki cevherin tükenmesi üzerine yakın yerlerde üretim arayışına devam etti. Çam ağaçlarıyla kaplı Kozak Yaylası’nda dört ayrı yer belirleyen şirket, sadece Çukuralan’da üretime başlayabildi.

Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ilçenin doğası ve suyunun kirletilerek doğaya karşı suç işlendiğini ileri sürmüş açılan maden ile ilgili açılan davalara müdahil olmuştu.

31 Mart seçimlerinden sonra yönetime gelen AKP’li Bergama Belediyesi’nin ise Kayyım ile yönetilen Koza Altın Madeni İşletmeleri'ne karşı açılan çevre davalarından çekilmesine çevreciler ve vatandaşlar sert tepki gösterdi. Bir haber sitesine verdiği demeçte ‘Çevreye zararı yok, Bergama’ya değer katıyor’ açıklamasını yapan AKP’li Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, dört gün sonra ağız değiştirdi.

4 GÜNDE İKİ AYRI AÇIKLAMA

Koza Altın İşletmeleri için konu ilk gündeme geldiği sırada ‘Çevreye zararı yok, Bergama’ya değer katıyor’ açıklamasını yapan AKP’li Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, dört gün sonra ağız değiştirdi. Koştu, mevcut açıklamasından dört gün sonra ‘Maden zararlı ya da zararsız diyemem’ ifadesini kullandı.

‘BİLİMSEL SUNUM YAPMAYA HAZIRIZ’

AKP’li Hakan Koştu’ya bir tepkide Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Mahir Polat’tan geldi. Polat yaptığı yazılı açıklamada “Bergama Belediye Başkanı 4 günde iki farklı açıklama yaparak konuya ne kadar hâkim olmadığını göstermiştir. Biz çevre gönüllüleri olarak Sayın Hakan Koştu'ya 'bilimsel' bir sunum yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

HALKIN DEĞİL KAYYUMUN BELEDİYE BAŞKANIDIR

Bergama Belediyesi’nin önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, AKP’li Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun açıklamalarına sert tepki göstermişti. Gönenç açıklamasında; “Ne yazık ki mevcut belediye başkanı halkının sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunmamış, tam tersine kayyım yönetiminin çıkarları ve bireysel zenginlik uğruna buradaki talanın önünü açacak bir karara imza atmıştır. Bu saatten sonra (Hakan Koştu) halkın belediye başkanı değil kayyumun belediye başkanıdır. Oy veren, vermeyen herkese ihanet etmiştir. Umarım bu kararını tekrar gözden geçirir” sözlerine yer vermişti.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (1)
Gülten üze 4 yıl önce
belediye CHP yönetimin de iken şu anki başkan ak parti gurup başkanı idi belediye yönetimi mudahil olma kararı verdiği zaman gurup baskanı olarak ne gibi görüş bildirmişti acaba kamu demek halk demektir cevreye ve halka karşı secilenin sorumluluğu vardır yanlıştan dönülmelidir
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@