Dikili Bademli'de denize 15 bin yavru balık bırakıldı!

Bademli Köyü Muhtarlığı, yaz boyunca sürdürdüğü deniz temizleme etkinliklerini, 15 bin yavru balığı denize salarak taçlandırdı.

ÇEVRE 05.11.2021, 18:41 08.11.2021, 12:46

Dikili’nin eşsiz doğa güzelliklerine sahip olan Bademli Köyü'nde Muhtarlık, yaz boyunca sürdürdüğü deniz temizleme etkinliklerini, 15 bin yavru balığı denize salarak taçlandırdı.

İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından desteklenen organizasyon, Bademli’nin Pisa Koyu yolunda gerçekleştirildi. Etkinlikte flamingolara da ev sahipliği yapan Bademli Dalyanı’na, çocuklar eşliğinde 15 bin adet “Mercan” ve “Sarıağız” yavrusu bırakıldı.

TEMİZ DOĞA BIRAKMAK İÇİN BİLİNÇ OLUŞTURACAĞIZ

Bademli Mehmet Denizolgun İlkokulu öğrencilerinin eşliğinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Bademli Muhtarı Neslihan Kutlu Maraş; “Bugün burada ilklerin Bademli’sinde bir ilki daha yaşıyoruz. Denize balık yavrusu bırakıyoruz. Biz Bademlililer olarak amacımız; gelecek nesillere toprak, hava ve suyun temiz bırakılması bilincini yaymaktır. Bunun için balık nüfusunun yüzde 34’ünü kaybetmiş olan denizlere sahip çıkılması projemiz öncelik kazanmıştır” dedi. Maraş konuşmasının ardından emeği geçen herkese teşekkür etti ve projenin gerçekleşmesinde emeği geçen iş adamı Güngör Muhtaroğlu’na fidan armağan etti.

DENİZLERİMİZDE BALIK SAYISI ARTACAK

Bademli Mehmet Denizolgun İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi Duygu Zogu ise; “Bu etkinliğe gideceğimi öğrendiğimde çok heyecanlandım. Niye yavru balıkları denize atıyorduk? Bunu evde iyice düşündüm. Araştırmamın sonucunda şu cevaba ulaştım. Denize 2 tür yavru balık atacağız. Denize attığımızda, bu balıklar büyüyecek. Çoğalacak ve denizlerimizde balık sayısı artacak” cümlelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 15 bin balık yavrusu, minik öğrencilerle birlikte Pisa Koyu yolunda denizle buluşturuldu. Etkinliğe Bademli Mahallesi Muhtarı Neslihan Kutlu Maraş ve İlçe Tarım Müdürü Göksel Aslan’ın yanı sıra Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Jandarma Komutanı Çağlar Gökdiken, Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ulus, parti ve STK temsilcileri katıldı.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (3)
Semih 1 yıl önce
Böylesi güzel etkinliğe imzasını atan akuakültür balıkçılığında olağan üstü başarı elde eden ve aynı zamanda paylaşımcı duruşuyla bizlere örnek bir davranış sergileyen sayın GÜNGÖR MUHTAROĞLU başta olmak üzere AKVA-TEK ailesini tebrik ederim saygılarımla başarılarınızın devamı dileklermle
Aytekin 1 yıl önce
Emeği geçen herkese teşekürler
yusuf levent öncel 1 yıl önce
Harika bir gündü resimler ve haber için teşekkürler Oben ULU kardeşim
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@