Çandarlı'da, asbestli gemi tepkisi!

900 ton asbest barındırdığı iddia edilen geminin Aliağa’da sökülecek olmasına karşı çıkan, Çandarlı Halk Meclisi Gönüllüleri bildiri dağıttı.

ÇEVRE 24.07.2022, 08:59 24.07.2022, 12:07
Çandarlı'da, asbestli gemi tepkisi!

Brezilya Donanması’na 21 yıl hizmet veren uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun sökülmek üzere Türkiye’ye gönderileceği haberi tüm yurtta olduğu gibi Çandarlı’da da tepkiyle karşılandı.

Uzmanların “Asbest Bombası” dediği ve içerisinde yaklaşık 900 ton asbest barındırdığı iddia edilen geminin Aliağa’da sökülecek olmasına karşı çıkan, Çandarlı Halk Meclisi Gönüllüleri bildiri dağıttı.

‘Bölgemize yaklaşan tehlikeye dur diyoruz’ başlığıyla dağıtılan bildiride yaşanan kirliliklere vurgu yapılarak; “Sıfır atık diyerek yola çıkmışken, Türkiye dünyanın çöplüğü haline gelmiştir. İşlenebilir tarım arazileriyle meralar kaybedilmiş, güvenli gıdaya ulaşmanın önü kesilmiştir. İzlenen yanlış uygulamalarla su varlığı dönülmez kayıplar yaşamıştır. Kof büyümenin aktörü betonlaşma ile kentlerde ki yeşil alanlar, ormanlar, dere yatakları yok edilmiş, hava kirliliği katlanılamaz boyutlara ulaşmıştır” denildi.

ALİAĞA DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİLDİR

Bildiride ayrıca; “Brezilya Donanması’na ait 1963-2000 yılları arasında Franda ve NATO’nun operasyonlarında nükleer silah denemelerinde kullanılan Nae Sao Paulo gemisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’ndan söküm izni çıktı”

DUR DİYORUZ

“Tüm İzmir’i kanser edecek kadar asbest ve zehirli madde taşıyan zehir yüklü gemiye; çevre halkının sağlığı, sökümde çalışacak işçilerin can güvenliği ve canlıların yaşam hakkı için ‘dur’ diyoruz. Sağlığımızı yitirmemizi karşılayacak hiçbir maddi karşılık yoktur. Temiz bir çevrede yaşamak hepimizin hakkı” cümlelerine yer verildi.

AİT OLDUĞU ÜLKEDE SÖKÜLSÜN

Bildiride; “Öncelikli olarak; asbest yüklü gemilerin sökümünde çalışan işçiler sağlık taramasından geçirilsin, gemiler ait oldukları ülkede sökülsün” ifadeleri de yer aldı.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (2)
hakan 10 ay önce
Selamlar
Timur 10 ay önce
Ait olduğu ülkede karaya çekilip sökülsün. Denizler tüm dünyanındır
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@