Bergama Okçular'da yöre halkının ÇED zaferi!

Okçular Köyü'nde yapılmak istenen granit ocağı projesinin ÇED toplantısına yöre halkı yolu kapatarak geçit vermedi.

ÇEVRE 13.11.2020, 20:32 19.11.2020, 16:13

Bergama’nın Kozak Yaylası’nda bulunan Okçular Köyü'nde yapılmak istenen granit ocağı projesinin ÇED toplantısına yöre halkı yolu kapatarak geçit vermedi.

Yapılması planlanan ÇED toplantısı için yöre halkına Bergama Çevre Platformu’nun yanı sıra CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, CHP Meclis Üyesi Reyhan Üçüncü, İYİ Parti Meclis Üyesi Olgu Altuğ, CHP Kadın Kolları Başkanı Figen Günal, Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubesine bağlı İşyeri Temsilcisi Şahin Çarpıkoğlu, Dikili Kültür ve Çevre Platformu ile Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri destek verdi.

Proje alanına en yakın yerleşim merkezi olan Okçular Köyü’nün ruhsat sahasına 2.09 km mesafede bulunuyor. Mahallenin ruhsat sahasına en yakın konutu ise 1,57 kilometre mesafede. Proje, Demircidere Mahallesi'ne 1.72 kilometre mesafede yer alırken, proje alanına en yakın konut ise 1.44 kilometrede bulunan Ayvatlar Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor. Eylül ayında da aynı bölgede başka bir granit ocağı için ÇED toplantısına da yöre halkı yolu kapayarak izin vermemişti.

YOL KAPATILDI

Okçular Köyü’nde Mevlüt Anar'a ait granit ocağı projesinin faaliyet alanı ve ruhsat sahası toplam 100 hektar büyüklüğünde iken, proje kapsamında yıllık 60 bin metreküp yani 162 bin ton tüvenan granit üretimi planlanıyordu. Projeyle ilgili yapılmak istenilen ÇED toplantısı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri Okçular Köyü’ne geldi. Köyün girişinde yolu kapatarak karşılayan çevre eylemcileri ve köylüler, yetkililerin toplantının yapılacağı alana giriş yapmalarına izin vermedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise toplantının yapılamayacağını tutanak altına alarak geri dönmek zorunda kaldı.

YÖRE HALKININ İZİN VERMEDİĞİ KAYIT ALTINA ALINDI

Okçular Köyü Muhtarı Ali Ürküt’ün de imza altına aldığı tutanakta; “Köy girişinin vatandaşlarca kapatıldığı görüldü. Vatandaşa geliş sebebimiz tebliğ edildi. Toplanan vatandaşlar tarafından yoğun protestolar eşliğinde, projeye karşı oldukları ve bilgilenmek istemediklerini belirtildi. Fiili olarak toplantı mekanına girilemediğinden toplantı yapılamadı” sözlerine yer verildi.

TEHLİKEYİ SAVUŞTURDUK

ÇED toplantısının yapılamaması yöre halkı tarafından sevinç gösterileriyle karşılanırken konuyla ilgili görüşlerini belirten Bergama Çevre Platformu dönem sözcüsü Erol Engel; “Bugün burada 100 hektarlık alanda taş ocağı açmak isteyen firma yetkililerince ÇED toplantısı yapılacaktı. Köylülerimizin, Bergamalıların, Dikilililerin, Ayvalıklıların yani yöre halkının birlikteliğiyle bu tehlikeyi de savuşturduk. Kozak endemik türleriyle, çam fıstıklarıyla Türkiye’nin en gözde yaylalarından biri. Bu yaylaların taş ocaklarına heba edilmesini istemiyoruz. Bununla ilgili mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Engel ayrıca; “Buralarda tarımsal arazilerin değerlendirilmesi, köylülerin tarımdan, hayvancılıktan beklentilerinin karşılanması gerekiyor. 12 yılda çamfıstığı verimi düştü. Zamanında çamfıstığının ithalatıyla ülkeye 50 milyon doları aşan bir katma değer sağlanıyordu. Dolayısıyla biran önce Kozak köylüsünün bu zorlu süreçte desteklenmesi gerekiyor. Bölgenin geleceğine dair adım atılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KÖYLÜ TAŞ OCAĞI İSTEMİYOR

Meral Yıldırım: “35 yıldan beri mücadele ediyoruz. Ancak bunlar mantar gibi türüyorlar. Biz artık hayatımızda, çevremizde taş ocağı görmek istemiyoruz”

Yüksel Oktay: Kozak Yaylasının tertemiz kalmasını istiyoruz. Kozak’ı ellemesinler, çamlarımız yerinde kalsın”

Kadriye Sayın: “Suyumuz topraklarımız mahvoluyor. Taş ocaklarını istemiyoruz”

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@