Bergama'da perlit ocağı için binlerce ağaç kesilecek!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bergama’daki bir firmanın perlit ocağının kapasitesini artırma projesi için "ÇED olumlu" kararı verdi. Projenin hayata geçmesi halinde 5 bin ağaç kesilecek.

ÇEVRE 15.06.2022, 11:10 17.06.2022, 09:42
Bergama'da perlit ocağı için binlerce ağaç kesilecek!

Fransız şirketin Bergama’daki perlit ocağı için yaptığı kapasite artışına bakanlık onay verdi. Projenin hayata geçmesi ile birlikte bölgede 5 bine yakın ağaç kesilecek. 1’inci derece arkeolojik SİT alanı olan Kaletepe Höyüğü’ne 500 metre uzaklıkta olan proje için İzmir Büyükşehir Belediyesi olumsuz görüş bildirmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Fransa merkezli Harborlite Aegean Endüstri Mineralleri Sanayi Şirketi’nin Bergama’daki perlit ocağının kapasite artışı ile ilgili yaptığı başvuruyu karara bağladı. Bakanlık proje için ÇED olumlu kararı verdiğini ilan etti.

Bakanlığın kararı ile birlikte ÇED alanı 200,32 hektar daha artarak 327, 94 hektara çıkacak. Ocağın kapasitesi ise yıllık 300 bin tondan 450 bin tona kadar çıkacak. Proje ömrü 124,6 yıl olarak belirlenen ocağın evlere olan mesafesi de 600 metreye kadar düşecek.

Yeni ÇED alanları, İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre orman alanı, ağaçlandırılacak alan ve tarım arazisi üzerinde kalıyor. Ayrıca ÇED alanlarının 3 kilometrelik çapında zeytinlikler bulunuyor. Proje dosyasında yer alan bilgilere göre ocak alanlarındaki 4 bin 900 civarında kızılçam ve meşe ağacı kesilecek. Şirket keseceği ağaçların 5 katı kadar da ağaç dikme taahhüdünde bulundu.

HÖYÜĞE 500 METRE UZAKLIKTA

ÇED alanının 500 metre uzağında İzmir 2 Nolu Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararı ile 1’inci ve 3’üncü Derece Arkeolojik Sit alanı olarak tescil edilmiş Kaletepe Höyüğü yer alıyor.

ÇED alanlarının bir bölümü de içme suyu amaçlı Kunduz Barajı Uzun Mesafeli Koruma Alanı içerisinde bulunuyor. Kapasite artışıyla birlikte saatte 37 kilogram toz havaya karışacak.

BÜYÜKŞEHİR: TAHRİBATA MARUZ BIRAKILMAMALI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin görüş yazısında ise alanın 2’nci ve 3’üncü derece arkeolojik SİT özelliği olduğu belirtilerek doğal yapının bozulmasından dolayı tahribata maruz bırakılmaması gerektiğinin altını çizilmişti.

Yazıda “1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı, plan notları ve raporunda; tarım alanları, orman alanları, makilik alanları, mera alanları ve tüm çevresel değerlerin korunması, ekolojik dengenin devamlılığının ve bu kaynakların gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması ana hedeflerden birisi olarak belirlenmiştir. Bu tür alanlarda proje faaliyeti süresince ağaç ve bitki dokusunun zarar görmesiyle birlikte doğal yapının bozulacağı, söz konusu alanların rehabilite edilecek dahi olsa tahribata maruz bırakılmamasının gerektiği düşünülmektedir.” ifadeleri yer almıştı.

TEMSİLCİ KİM?

Fransa merkezli Harborlite Aegean Endüstri Mineralleri Sanayi Şirketi’nin Bergama Şube temsilciliğini Maden Mühendisi Naci Danişment yürütüyor.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (1)
Ayfer Evirgen 10 ay önce
Daha öncede Kazdağları için bir savaş verildi.Acaba dileye bilen sözümüzün gececegi bir yer varmıdır.Her şey havada yazılmış, gibi hangi yetkili varmış.Oh,oh,oh
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@