Bergama Alibeyli’de Mera Zaferi, şenlik ile taçlandı

Meralarını, hukuk yoluyla koruyan ve mahallelerinde bayram havası yaşayan Alibeyliler şenlik düzenlendi.

ÇEVRE 27.06.2022, 16:00 07.07.2022, 05:02
Bergama Alibeyli’de Mera Zaferi, şenlik ile taçlandı

Bergama’nın Alibeyli Mahallesi’nde yapılması planlanan ‘Hasanağa Merası Vasıf Değişikliği’ komisyon kararının iptal edilmesi şenliğe dönüştü. Etkinlikte hayır yemeği dağıtıldı, panel ve konser düzenlendi.

Alibeyli Mahallesi Mevkii’nde, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından yapılması planlanan “Bergama Tarıma dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” Projesi ile ilgili ÇED (Halkı Bilgilendirme Toplantısı) toplantısı, bölge halkının, özellikle de köy kadınlarının yoğun itirazları nedeniyle yapılamamıştı.

Yaşanan süreçte İzmir 3.İdari Mahkemesi’ne açılan dava yöre halkının zaferi ile sonuçlandı. Alibeyli Köyü doğumlu olan Av. Muradiye Savran Kavut kararı; “Bu kararın sevincini meslek hayatımda takip ettiğim hiçbir davada yaşamadım. Köyümün suyu, taşı, toprağı OSB projesi ile kirlenmeyecek” sözleriyle duyurdu. Muhtar Mehmet Karagöz ise mahallelerinde bayram havası yaşandığını belirtti, Alibeyli’de şenlik düzenlendi.

ALİBEYLİ’DE ŞENLİK VAR

Alibeyli 1.Mera Şenliği adıyla düzenlenen etkinliğe, yöre halkının yanı sıra İzmir İl Başkan Yardımcısı Özcan Durmaz, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, İYİ Parti İlçe Başkanı Nuri Çiftçi, 26.dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Ege’de Barış Derneği Başkanı Bülent Tanık, CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri ile Bergama Çevre Platformu sözcüsü Erol Engel katıldı.

Köy-Koop. Birlik Başkanı Neptün Soyer, Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Tevfik Türk, Av. Muradiye Savran Kavut ve Çamavlu Muhtarı Mustafa Kocataş ise etkinlik kapsamında düzenlenen "Meralar Köylüye" adlı panelde konuşmacı oldu.


 

OSB’LER KAMU YATIRMI DEĞİLDİR

Yaşanan süreçten bahseden Av. Muradiye Savran Kavut; “Öncelikle şunun iyi bilinmesini istiyorum; OSB’ler kamu yatırımı değildir. Sadece bir takım arazilerin kamulaştırılabilmesi için birkaç kamu kurumunun dâhil edildiği ve anonim şirket olarak örgütlediği alanlardır. Yani OSB’ler tahsis belgeleriyle kamunun, özel sektörün gözüne kestirdiği alanları parsel parsel satması anlamına geliyor. Kamu devlet adına gelip orada bir süt tesisi kurmuyor. Orayı parselleyip özel sektöre satıyor” dedi. 
 

SOYER’DEN TALEPTE BULUNULDU

Kavut ayrıca; “Köylümüzde başlangıçta, buraları gençlere iş kapısı olarak gördüler. Zamanla bunun bir kamusal yatırım olmadığını, köyün toprağına, suyuna zarar verdiği kadar, köydeki nüfus yapısını da değiştirebileceğini anladılar. Tüm bunların sonucunda da davamızı açtık. 31 Mayıs’ta da esasa dair karar verildi. Mera komisyon kararı iptal edildi” sözlerine yer verdi.

Kavut, kendisini yalnız bırakmayan dava avukatlarından İYİ Parti Meclis Üyesi Olgu Altuğ Kemaller başta olmak üzere, Bergama Çevre Platformu sözcüsü Erol Engel, Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Tevfik Türk ve destek olan herkese teşekkür ederek, Köy-Koop. Birlik Başkanı Neptün Soyer’den Mera’nın ıslahı ve daha fazla hayvanın yararlanacağı bir alana dönüşmesi için talepte bulundu.

Alibeyli köylüsünün yöresel tatlardan hazırladığı ‘Köy hayrı’ ardından şenlik, sanatçı Öznur Korkmaz Çetin’in, İBB Orkestrası eşliğinde verdiği ‘Ege Türküleri’ konseriyle sona erdi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@