Bakırçay'da toplu balık ölümleri! "Çağrıda bulundular"

Bakırçay Nehri’nin eski yatağının olduğu sığ alanda bir haftadır yaşanan balık ölümleri çevre halkında endişe yarattı.

ÇEVRE 19.09.2021, 16:55 20.09.2021, 15:51
Bakırçay'da toplu balık ölümleri! "Çağrıda bulundular"

Bölge çiftçisinin yaşam kaynağı Bakırçay’ın bir dönem kum ocağı olarak kullanılan eski yatağında görülen balık ölümleri, yöre halkını endişelendirdi.

Balık ölümlerini sosyal medya hesaplarından duyuran Muhammet Çekiç, ölümlerin artarak devam ettiğini dile getirerek yardım istedi. Çandarlı Dayanışma Derneği Başkanı Halil İbrahim Bircan, kendi imkân ve derneklerinin çabalarıyla dere ağzının açılarak balıklara can suyu verdiklerini açıkladı. Yapılan çağrı üzerine Dikili Belediyesi de kepçe gönderdi.

SUDAN NUMUNE ALINDI

Yaşanan ölümler üzerine, Dikili Tarım ve Orman İlçe Müdürü Göksel Arslan ve su ürünleri mühendisi Bekir Saka ile birlikte olay yerinde gözlem ve inceleme yaptıklarını ifade eden Çandarlı Dayanışma Derneği Başkan yardımcısı Sinem Ercan, kesin sonuç ve çözüm için, incelenmek üzere ölü balıklardan ve sudan numune alındığını söyledi.

Sinem Ercan yaptığı açıklamada; “Ortaya çıkacak duruma göre çözüm üretileceğini ümit ediyoruz. Yaşanan Balık ölümleri bütün toplumumuzu yakından ilgilendiren çok önemli bir konudur. Umuyoruz ki en kısa sürede müdahale edilir ve balıklarımız kurtulur. Çandarlı dayanışma derneği olarak bu olayın takipçisi olacağız” dedi.

KAZMA KÜREKLE KAZDILAR, BELEDİYE YETKİLİLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Çandarlı Dayanışma Derneği Başkanı Halil İbrahim Bircan ise, kendi imkânlarıyla kürek ve kepçe yardımıyla dere ağzının açılarak balıklara can suyu verdiklerini açıkladı.

Bircan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Burada balık ölümlerinin yaşandığı alana kendi çabalarımızla can suyu sağlamaya çalıştık. Kazma küreklerle burayı açtık. Küçümsenmeyecek su akışı sağladık. Belediye yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Buraya gerekli olan sadece pompa. Lütfen bir pompa gönderin. Bu balık yataklarını kurtaralım. Binlerce balık öldü, yazıktır, günahtır. Lütfen doğaya, çevremize duyarlı olalım” dedi.

Yapılan çağrı üzerine Dikili Belediyesi de kepçe gönderdi.

ÖLÜMLER ESKİ DERE YATAĞINDA

Balık ölümlerini sosyal medya hesaplarından duyuran Muhammet Çekiç ise yaptığı açıklamada; “Ölümlerin olduğu alan, kum ocağı olarak da kullanılmış olan Bakırçay'ın eski yatağıdır. Bazı yerleri 5-6 metreye varan derinlikte bazı yerleri de sığdır. Bu alan, Bakırçay'da suyun şişkin olduğu ve şu anda var olan set açılmış olduğu hallerde Bakırçay'dan, kuvvetli lodosta da denizden beslenir. İlkbahar aylarından bu yana var olan geniş ve yüksek set nedeniyle Bakırçay'dan su geçişi olmamaktadır. Lodos olmadığı için denizden de beslenemiyor. Sonuçta ilgili alanda su azaldı. Küçülmüş alanda, azalmış suda, sıkışıp kalmış balıklar oksijen yetersizliğinden ölüyor. Cumartesi günü olay yerine gelen ve inceleme yapan Dikili Orman ve Tarım İlçe Müdürü ve mühendisinin de görüşü bu yönde olmuştur. Olası başka nedenler var ise bunu saptamak adına da ölü balıklardan ve sudan incelenmek üzere numune alınmıştır”

ÇÖZÜMÜ VAR

“Halen ölüm artarak sürüyor. Ölüm alanını su ile buluşturmak zorunlu.  Kısa sürede, hem set hem de Bakırçay ayağındaki su seviyesinin düşüklüğü nedeniyle Bakırçay suyuyla buluşturma olanağı şimdilik yok. Ölüm alanı ile alanın denize ulaştığı yerin yükseklik kodu aynı. Denizden su motorlarıyla basılacak su ve denizin önünün açılması kısa süreli de olsa hemen çözüm olabilir. Bakırçay'la ölüm arasındaki sete, gerideki tarla sulamaya zarar vermeyecek, fazla suyu da ölüm alanına verecek belli bir yükseklikte ya da derinlikte büzler yerleştirilebilir. Böylece su sağlanırken ovaya gidiş-geliş de engellenmemiş olur”

TALAN EDİLDİ

“Bu havzada Kadırga Burnu ile Zeytindağ’ın Mahallesi olan Kazıkbağları arası ve Ana Bakırçay'ın ağzının sağ tarafında kalan Mavikent Sitesi'nin altı, dalyan balıkların en önemli üreme alanları idi. İdi, diyorum; çünkü Kadırga tarafı ve diğer yanı talan edildi. Balıklara kala kala bura kaldı” sözlerine yer verdi.

BAKIRÇAY’DAKİ ATIKLARDA ÇEVREYİ TEHDİT EDİYOR

Öte yandan Balıkesir’in güneyindeki Ömer Dağı’ndan doğup, Madra ve Yunt Dağları arasından geçerek Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’da yaşanan kirlilikte çevreyi tehdit ediyor. Yöre halkı Soma’dan gelen kömür suları, bölgedeki fabrikaların kimyasal atıkları, evsel atıklar ve salça fabrikalarından akan asitli suların çevreyi kirlettiğini iddia ediyor.

YILLARDIR ÇÖZÜLEMİYOR

Daha önce Bakırçay’da görülen balık ölümleri 2014 yılında da haberlere konu olmuş, bu yıllarda Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in girişimleriyle Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden de yardım istenmişti. Raporda balıkların amonyum ve sülfit miktarının çok fazla artması ve suda çözünmüş oksijen miktarının sıfıra yaklaşmış olmasından kaynaklandığı belirtilmiş, konulan teşhis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün tahlilleri ile doğrulanmıştı.

DEVLET HASTANESİ’NİN KANALİZASYONU NEHRE AKIYOR

Tüm bunların yanı sıra Manisa'daki Soma Devlet Hastanesi'nin kanalizasyonunun 300 metre ileride atık su arıtma tesisi olmasına rağmen doğrudan nehre bağlandığı ortaya çıkmıştı. Haziran ayında Ajans Bakırçay’ın haberine göre söz konusu skandal, Avukat Yüksel Atıcı’nın tespiti ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne yazdığı dilekçe ile ortaya çıkmış, gelen cevapta kanalizasyonun doğrudan nehre aktığı doğrulanmıştı.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (3)
Mükerrem Can 2 yıl önce
Yazıklar olsun.
Mehmet 2 yıl önce
Yazık...
Muhammet Çekiç 2 yıl önce
Dikili Belediyesinin gönderdiği kepçe ile deniz ağzı açıldı; alan su ile buluştu. Flamingolar bile döndü. Yaşasın Hayat!
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@