Ayvalık'ta çevre felaketi! "karasular sel olup aktı"

Ayvalık'ta uzun zamandır kentin gündemini olumsuz olarak etkileyen ve kapatılması istenen Doğuş Prina fabrikasında, çevre felaketi gerçekleşti.

ÇEVRE 16.12.2020, 03:53 17.12.2020, 20:56
Ayvalık'ta çevre felaketi! "karasular sel olup aktı"

Ayvalık'ta çevre kirliliği yaptığı için savcılığa şikâyet edilen bir prina fabrikasının havuz duvarı yıkıldı. Çevreye tonlarca zeytin karasuyu aktı, derelerdeki temiz su kirlendi.

Aylardır Ayvalıklıların adeta kâbusu haline gelen Doğuş Prina Fabrikası yine büyük bir çevre kirliliğine imza attı. Fabrikada bulunan havuzun duvarı yıkılınca karasular etrafa sel olup aktı. Nikita Deresi’ni kirletti, İzmir Çanakkale karayoluna kadar yayıldı. Çevreye ağır bir koku saldı. Taşmanın nedeni bilinmezken, fabrikanın kurutma havuzlarının yıkılması sonucu olduğu tahmin ediliyor.

Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Nikita Deresi’ne karasu tahliye eden ve kentte olumsuz hava kirliliği yaratan Doğuş Prina fabrikası hakkında geçtiğimiz ay Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayvalık’tan yükselen feryatlara tepkisiz kalmamıştı. Bakanlık altı ay süreyle kentin çeşitli noktalarında ölçüm ve analizler yapmak üzere, Hava Kalitesi Ölçüm Aracı’nı kentte görevlendirmişti.

Ayvalıklılar aylardır şikâyet ediyorlardı

Doğuş Prina Fabrikasının bacasından çıkan yoğun duman ve yayılan koku nedeniyle pencerelerini açamadıklarını belirten Ayvalıklılar, yetkililere fabrikanın kapatılması çağrısında bulundu. Geçtiğimiz mayıs ayında Ayvalık’ın içinden geçen Nikita deresi simsiyah akarak denize dökülürken, yapılan incelemelerde dereyi prina fabrikasının kirlettiği tespit edilmiş ve para cezası kesilmişti.

Prina dereye, karayoluna taştı

Ayvalık’tan bugün gelen görüntüler ise prina fabrikasının büyük bir çevre kirliliğini daha gözler önüne serdi. Fabrikanın içinden yayılan prina çevresine, yanından geçen dere ve şehirlerarası karayoluna kadar taştı. Balçıklı bir sıvı şeklinde etrafa yayılan prina nedeniyle polis ve belediye yetkilileri karayolları çevresinde emniyet şeridi çekerek önlem almaya çalıştı. Fabrika bahçesinin tamamen prina ile kaplandığının görüldüğü videolarda kirliliğin fabrikanın yanından geçen Nikita deresine de aktığı görülüyor. Belediye görevlileri tutanakla kirliliği tespit ederlerken, fabrika hakkında hem cezai hem de idari soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

“Bugün yeni bir çevre tahribatı yarattılar”

Konuyla ilgili açıklama yapan Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık halkının yıllardır fabrikadan şikayetçi olduğunu söyleyerek, platform olarak bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçeler verdiğini ifade etti.

Platform, “Israrlarımız sonucu bir defa gece gelip denetim yapıp, koku kaynaklarını tespit ettiklerini ama TÜBİTAK MAM ile ayrıca bir ölçüm yapacaklarını yazdılarsa da halen bu ölçüm gerçekleştirilmiş değil. Akredite kuruluşun verdiği raporlara bizler güvenmiyoruz. Bunlar yetmezmiş gibi mayıs ayında Nikita deresine saldıkları zeytin karasuyu ile hem dere hem de önemli turizm bölgesi olan Sarımsaklı denizi kirlendi. Bugün yeni bir çevre tahribatı yarattılar. Affedilir bir durum değil. Verilen idari para cezası doğada yaratılan tahribatı gideremez” dedi.

Firmanın 2015 yılında kapasite artırdığını hatırlatan platform, “Sadece Ayvalık değil Edremit körfezi ve Egenin atıklarını topluyor. Ayvalık Ege’nin prina atık deposu haline geldi. Yaşam savunucuları olarak yetkililerin sermaye sahiplerini kollamak yerine ivedilikle denetimleri yapmasını ve Ayvalık halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@