Bergama'nın DNA'larında Müzik Var

Dünyaca ünlü caz müziği sanatçımız Timuçin Şahin Kolektif Hayalgücü Orkestrası ile bir model olarak Türkiye'de ilkleri gerçekleştiriyor. Daha önce değil çağdaş müzik, belki enstrümantal müzik bile dinlememiş, müzisyen olan ya da...

05 Ağustos 2019, 14:38 Gamze Geçer
Bergama'nın DNA'larında Müzik Var

Dünyaca ünlü caz müziği sanatçımız Timuçin Şahin Kolektif Hayalgücü Orkestrası ile bir model olarak Türkiye'de ilkleri gerçekleştiriyor. Daha önce değil çağdaş müzik, belki enstrümantal müzik bile dinlememiş, müzisyen olan ya da olmayan yetişkinler ve çocuklarla yaş, seviye ya da müzikal tecrübe bariyerlerinin olmadığı orkestrası ile çağdaş müziğin en uç müzikal felsefelerini paylaşıldığı bir ortam sağlamayı başardı.

-Timuçin Şahin'i sizden duyabilir miyiz? Müzik hayatınıza nasıl başladınız?

Muğla Ortaca'da doğdum. 11 yaşında İzmir'e geldim. Ortaokul ve liseyi İzmir'de okudum. Lise sonda Hülya Tunçağ'ın radyo programlarını dinleyerek caz müziği ile tanıştım. Gerçek anlamda müziği öğrenmeye ise 19 yaşında Hollanda'da konservatuar eğitimi ile başladım.

14 sene caz, çağdaş müzik, bestecilik eğitimleri ve performans dolu Hollanda maceramdan sonra 2005 yılından bu yana New York'ta akademi ve performans çalışmalarımı sürdürüyorum.

-Projenin Bergama' da olmasının nedenleri nedir?

Ben yerelde yapılan kalıcı etkinliklerin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Her şeyi büyükşehirlere yığmak sanki aynı bahçeyi sulamak gibi bir şey. Etrafının çöl kaldığı bir bahçeyi sulamaktansa, gökten yağmur yağdırıp kaldırım taşlarının arasından bile yeşilliklerin fışkırması daha değerli benim icin.

Bu müziğe, sese herkesin hakkı ve ihtiyaci var. Bu hakka sahip olmak için illa İstanbul'da veya New York'ta yaşamanıza gerek yok, daha önceden bir muzik eğitimi almış olmanıza, paranızın olmasına, belli bir zümreye ait olmanıza da gerek yok. Ben Kollektif Hayalgücü projesini kurgularken, insanımızdan sosyal adeletsizlikler sonucu gasp edilen eğitim hakkını onlara nasıl geri verebiliriz sorusuna yanıtlar aradım.

2017'de BerKM'de verdigim konserden sonra projeyi Belediye Baskani Mehmet Gönenç'e sundum. Kendisi özellikle çocuk eğitimi konusunda son derece duyarlıı. Projeyi Bergama'da hayata geçirmeye birlikte karar verdik hemen.

Bergama'nın DNA'larında müzik var, taşı kaldırıyorsunuz yetenekli müzisyenler çıkıyor. Bizim yapmamız gereken buraya farklı müzikal felsefeleri getirmek.

-Projeye Bergama nasıl cevap verdi?

Gerek Atmaca mahallesinde müzisyen profillerinin bakış açılarında değişim, gerekse müzisyen olmayan yetişkin ve çocukların projeye gösterdiği ilgi çok kıymetli. İlk defa kendi dünyalarının dışına çıktılar.

Müziğin en temel dilini neredeyse hiç işitmediklerini anladılar ve kısa zamanda bu gercekle yüzlesip müzikal dünyalarını genişletmeye başladılar.

Bergama ilkler şehri olarak anılıyor. Burada bizden önce yaşayanlar bu kadar açık kafalıyken, bizim kültürün zehirli konforunda yaşamaya ve olanla yetinme tembelliğine düşmeye hakkımız yok.

-Böyle bir proje Türkiye'de ilk defa gerçekleştiriliyor peki bu projenin devamı olacak mı?

Bence devam etmesi bir gereklilik. Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezi sadece tatil zamanlarında gidilmesi gereken, boş vakitler için kurgulanmış bir proje değil, aynı zamanda elzem bir ihtiyaci karşılıyor.

Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezi müziğin dışında, özgürlüğün pratiğinin yapıldığı, eğitmen ve öğrencilerin dünya gerçeğini eleştirel bir şekilde ele aldıkları, dünyayı ve kendi hayatlarını nasıl daha kapsayıcı, kolektif ve özgür kılabileceklerini tartıştığı bir alan oldu.

Margaret Mead'in 'Çocuklar, ne düşüneceğini değil, nasıl düşünebileceğini öğrenmeli.' sözündeki gibi, eleştirel bilinç Kolektif Hayalgücü'nün yapıtaşını oluşturuyor.

Böyle bir oluşumun devamlılığının çocuklarımızda, bizlerde açaçağı kapılar beni çok heyecanlandırıyor.

-Eğitimlere Dünyaca ünlü sanatçılar katılıyor ve çocuklarla buluşup ortak bir eser çıkarıyorlar. Dünyaca ünlü hangi sanatçılar eğitimlere katıldı?

Eğitimlere Türkiye'nin en önemli ses teknisyenlerinden Alp Turaç, müzik yazarı Hakan Cezayirli, Polonyalı ünlü davulcu Lukazs Zyta, Amerikalı kontrbasçı Matthew Hall ile davulcu Owen Hart JR., Hollandalı dahi çocuk saksafon sanatçısı Ben Van Gelder, ülkemizin önemli genç yeteneklerinden elektrik basta Halil Çağlar Serin, piyanoda büyük duayen Ali Perret, İspanyol perküsyoncu Enric Monfort, müzik yazarı Hülya Tunçağ ve Amerikalı kontrbasçı Matt Hall katıldı. Eğitimlerde Bergama Çocuk Müzisyenler Kolektifi, Dinleme Sanatı, enstrümantalistler için atölyeler, caz kulüp performans platformu, caz tarihinde vokal sanatı, ses ve kayıt teknolojisi ve Türkiye'de müzik yazarlığı gibi konular işleniyor.

-Türkiye'de Eğitim kavramına genel olarak baktığımız yaptırımlarla dolu. Müzik eğitiminde de durum böyle mi?

Maalesef öyle. Kurgulanan tüm eğitim sistemleri şu ana kadar hali hazırdaki adaletsiz gidişatı güçlendirmek için kurgulanmış. Yani nedir? Bu sosyal adaletsizlik bu şekilde devam edecek. Paranız varsa eğitime sağlığa erişeceksiniz, ya da daha kötüsü eriştiğinizi düşüneceksiniz.


İnsan ırkını başarılı kılan iki özellik var. Biri yarışmacı özelliği, diğeri ise birlikte hareket edebilme, yani kolektif özelliği. Bu iki özellik arasında büyük bir asimetri var. Geldigimiz noktada her sey rekabet olmuş durumda. Kolektif özelliğimizi deprem gibi felaketlerden sonra hatırlıyoruz ve bir gün sonra unutuyoruz.
Kolektif Hayalgücü bütün bunlara karşı da atılmış önemli bir adım.


-Müzikte geçmiş, gelecek ve geleneksellik kavramları çok önemli mi ?


Tabi ki bir geçmişi bilmeniz gerekiyor. Ustalar ne yapmış, bir geleneği çalışmak çok çok önemli ama kulaklarınız kadar algılarınızın, kafanızın da açık olması gerekiyor. Müzik çok başka yerlere gitti 20. yüzyılın başından beri. Bu mucizevi ses devrimini görmemezlikten gelemeyiz.
Aynı geleneğin içinde kalıp kendi sesinizi de yaratabilirsiniz ama her müzisyenin araştırmacı olması bir entellektüel gereklilik.

- Genellikle katılım çoksa o projenin iyi olduğu düşünülür. Bu konu için ne düşünüyorsunuz? Bergama Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezine katılım istediğiniz gibi mi ?
Günümüzün bize dayattığı saçma sapan terimlerden birisi de verimlilik. Yapılan bir işin anlamlı olması o işe çok katılım olması gerekliligini göstermez.
Bu çocuklardan belki bir tanesi belediye başkanı olacak, ya da bir çoğu anne ve baba olacak. Kendi çocuklarını burada genişlettikleri dünyaları ile yetiştirecekler. Sevdigim bir hikayeyi paylaşayım sizinle:
Platon yaşlanmış ve görmekte zorluk çekiyormuş. Bir keresinde uzun ders anlattığında, uşağı biri hariç butün öğrencilerinin evlerine gitiğini söylemiş. Yorulmuşlar ve Platon'u anlamamaya başlamışlar, dolayısıyla kalkıp gitmişler.

Platon sormuş; "Kalan kim?" Uşağı cevap vermis: "Hep gelen. İsmi Aristoteles" Platon: "Demek o, öyleyse devam edeyim"
1 kişiyi değiştirirseniz dünya değişir.


ABD ve Avrupa'nın takibinde

Caz ve çağdaş müzik dünyasında uluslararası tanınırlığa 2000'li yılların başında ulaşan gitarist, besteci ve eğitmen Timuçin Şahin'in son albümü 'Nothing bad can happen', 2017'nin en iyileri arasında yerini buldu. 'Nothing bad can happen', Amerika'nın prestijli Caz ve Emprovize Müzik dergisi NYC Jazz Record'un yayınladığı '2017'nin En iyileri' listesinin 'Honorable Mention' kategorisinde yer aldı. 'Nothing bad can happen' ve yansıttığı müzik felsefesi, albümün piyasaya çıktığı Haziran 2017'den itibaren, Avrupa'nın önde gelen birçok yayın organı tarafından değerlendirildi. Avusturya'nın köklü müzik dergisi Concerto, albüm değerlendirme yazısında 'Timuçin Şahin olağandışı bir müzikal ölçütü, nev'i şahsına münhasır dokunuşlarıyla şekillendirmiş. Yaratım sürecinin yapıtaşlarını, akıcı ve kolektif bir müzikal dille oluşturmuş. Çok yaşa Şahin!' derken; Republic of Jazz ise 'Nothing bad can happen' ile şu ana kadar keşfedilmemiş muazzam bir ses dünyası ve bizi çevreleyen tüm akustik enformasyon vasıtasıyla, yeni bir müzikal değerlendirme sisteminin içine giriyoruz' sözleriyle izlenimlerini okuyucularıyla paylaştı. New York Times'ın 'Usta bir gitarist ve harikulade bir besteci' şeklinde tanımladığı Şahin; Tom Rainey, Cory Smythe ve Christopher Tordini gibi caz ve doğaçlama dünyasının önemli isimleriyle oluşturduğu 'Timuçin Şahin's Flow State' grubu ile konserlerine yurt dışında devam ederken, bir yandan da kolektif bilinç ve eğitim alanlarında, çok önemli oluşumların içinde yer alıyor.

Gamze Geçer (Haber Ekspres)

https://www.haberekspres.com.tr/gelenegin-icinde-kendi-sesimizi-yarattik-roportaj,251.html

Yorumlar (0)
banner19
32°
açık
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 29 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 30 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 32 33
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 32 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24