Bergama'nın DNA'larında Müzik Var

Dünyaca ünlü caz müziği sanatçımız Timuçin Şahin Kolektif Hayalgücü Orkestrası ile bir model olarak Türkiye'de ilkleri gerçekleştiriyor. Daha önce değil çağdaş müzik, belki enstrümantal müzik bile dinlememiş, müzisyen olan ya da...

05 Ağustos 2019, 14:38 Gamze Geçer
Bergama'nın DNA'larında Müzik Var

Dünyaca ünlü caz müziği sanatçımız Timuçin Şahin Kolektif Hayalgücü Orkestrası ile bir model olarak Türkiye'de ilkleri gerçekleştiriyor. Daha önce değil çağdaş müzik, belki enstrümantal müzik bile dinlememiş, müzisyen olan ya da olmayan yetişkinler ve çocuklarla yaş, seviye ya da müzikal tecrübe bariyerlerinin olmadığı orkestrası ile çağdaş müziğin en uç müzikal felsefelerini paylaşıldığı bir ortam sağlamayı başardı.

-Timuçin Şahin'i sizden duyabilir miyiz? Müzik hayatınıza nasıl başladınız?

Muğla Ortaca'da doğdum. 11 yaşında İzmir'e geldim. Ortaokul ve liseyi İzmir'de okudum. Lise sonda Hülya Tunçağ'ın radyo programlarını dinleyerek caz müziği ile tanıştım. Gerçek anlamda müziği öğrenmeye ise 19 yaşında Hollanda'da konservatuar eğitimi ile başladım.

14 sene caz, çağdaş müzik, bestecilik eğitimleri ve performans dolu Hollanda maceramdan sonra 2005 yılından bu yana New York'ta akademi ve performans çalışmalarımı sürdürüyorum.

-Projenin Bergama' da olmasının nedenleri nedir?

Ben yerelde yapılan kalıcı etkinliklerin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Her şeyi büyükşehirlere yığmak sanki aynı bahçeyi sulamak gibi bir şey. Etrafının çöl kaldığı bir bahçeyi sulamaktansa, gökten yağmur yağdırıp kaldırım taşlarının arasından bile yeşilliklerin fışkırması daha değerli benim icin.

Bu müziğe, sese herkesin hakkı ve ihtiyaci var. Bu hakka sahip olmak için illa İstanbul'da veya New York'ta yaşamanıza gerek yok, daha önceden bir muzik eğitimi almış olmanıza, paranızın olmasına, belli bir zümreye ait olmanıza da gerek yok. Ben Kollektif Hayalgücü projesini kurgularken, insanımızdan sosyal adeletsizlikler sonucu gasp edilen eğitim hakkını onlara nasıl geri verebiliriz sorusuna yanıtlar aradım.

2017'de BerKM'de verdigim konserden sonra projeyi Belediye Baskani Mehmet Gönenç'e sundum. Kendisi özellikle çocuk eğitimi konusunda son derece duyarlıı. Projeyi Bergama'da hayata geçirmeye birlikte karar verdik hemen.

Bergama'nın DNA'larında müzik var, taşı kaldırıyorsunuz yetenekli müzisyenler çıkıyor. Bizim yapmamız gereken buraya farklı müzikal felsefeleri getirmek.

-Projeye Bergama nasıl cevap verdi?

Gerek Atmaca mahallesinde müzisyen profillerinin bakış açılarında değişim, gerekse müzisyen olmayan yetişkin ve çocukların projeye gösterdiği ilgi çok kıymetli. İlk defa kendi dünyalarının dışına çıktılar.

Müziğin en temel dilini neredeyse hiç işitmediklerini anladılar ve kısa zamanda bu gercekle yüzlesip müzikal dünyalarını genişletmeye başladılar.

Bergama ilkler şehri olarak anılıyor. Burada bizden önce yaşayanlar bu kadar açık kafalıyken, bizim kültürün zehirli konforunda yaşamaya ve olanla yetinme tembelliğine düşmeye hakkımız yok.

-Böyle bir proje Türkiye'de ilk defa gerçekleştiriliyor peki bu projenin devamı olacak mı?

Bence devam etmesi bir gereklilik. Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezi sadece tatil zamanlarında gidilmesi gereken, boş vakitler için kurgulanmış bir proje değil, aynı zamanda elzem bir ihtiyaci karşılıyor.

Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezi müziğin dışında, özgürlüğün pratiğinin yapıldığı, eğitmen ve öğrencilerin dünya gerçeğini eleştirel bir şekilde ele aldıkları, dünyayı ve kendi hayatlarını nasıl daha kapsayıcı, kolektif ve özgür kılabileceklerini tartıştığı bir alan oldu.

Margaret Mead'in 'Çocuklar, ne düşüneceğini değil, nasıl düşünebileceğini öğrenmeli.' sözündeki gibi, eleştirel bilinç Kolektif Hayalgücü'nün yapıtaşını oluşturuyor.

Böyle bir oluşumun devamlılığının çocuklarımızda, bizlerde açaçağı kapılar beni çok heyecanlandırıyor.

-Eğitimlere Dünyaca ünlü sanatçılar katılıyor ve çocuklarla buluşup ortak bir eser çıkarıyorlar. Dünyaca ünlü hangi sanatçılar eğitimlere katıldı?

Eğitimlere Türkiye'nin en önemli ses teknisyenlerinden Alp Turaç, müzik yazarı Hakan Cezayirli, Polonyalı ünlü davulcu Lukazs Zyta, Amerikalı kontrbasçı Matthew Hall ile davulcu Owen Hart JR., Hollandalı dahi çocuk saksafon sanatçısı Ben Van Gelder, ülkemizin önemli genç yeteneklerinden elektrik basta Halil Çağlar Serin, piyanoda büyük duayen Ali Perret, İspanyol perküsyoncu Enric Monfort, müzik yazarı Hülya Tunçağ ve Amerikalı kontrbasçı Matt Hall katıldı. Eğitimlerde Bergama Çocuk Müzisyenler Kolektifi, Dinleme Sanatı, enstrümantalistler için atölyeler, caz kulüp performans platformu, caz tarihinde vokal sanatı, ses ve kayıt teknolojisi ve Türkiye'de müzik yazarlığı gibi konular işleniyor.

-Türkiye'de Eğitim kavramına genel olarak baktığımız yaptırımlarla dolu. Müzik eğitiminde de durum böyle mi?

Maalesef öyle. Kurgulanan tüm eğitim sistemleri şu ana kadar hali hazırdaki adaletsiz gidişatı güçlendirmek için kurgulanmış. Yani nedir? Bu sosyal adaletsizlik bu şekilde devam edecek. Paranız varsa eğitime sağlığa erişeceksiniz, ya da daha kötüsü eriştiğinizi düşüneceksiniz.


İnsan ırkını başarılı kılan iki özellik var. Biri yarışmacı özelliği, diğeri ise birlikte hareket edebilme, yani kolektif özelliği. Bu iki özellik arasında büyük bir asimetri var. Geldigimiz noktada her sey rekabet olmuş durumda. Kolektif özelliğimizi deprem gibi felaketlerden sonra hatırlıyoruz ve bir gün sonra unutuyoruz.
Kolektif Hayalgücü bütün bunlara karşı da atılmış önemli bir adım.


-Müzikte geçmiş, gelecek ve geleneksellik kavramları çok önemli mi ?


Tabi ki bir geçmişi bilmeniz gerekiyor. Ustalar ne yapmış, bir geleneği çalışmak çok çok önemli ama kulaklarınız kadar algılarınızın, kafanızın da açık olması gerekiyor. Müzik çok başka yerlere gitti 20. yüzyılın başından beri. Bu mucizevi ses devrimini görmemezlikten gelemeyiz.
Aynı geleneğin içinde kalıp kendi sesinizi de yaratabilirsiniz ama her müzisyenin araştırmacı olması bir entellektüel gereklilik.

- Genellikle katılım çoksa o projenin iyi olduğu düşünülür. Bu konu için ne düşünüyorsunuz? Bergama Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezine katılım istediğiniz gibi mi ?
Günümüzün bize dayattığı saçma sapan terimlerden birisi de verimlilik. Yapılan bir işin anlamlı olması o işe çok katılım olması gerekliligini göstermez.
Bu çocuklardan belki bir tanesi belediye başkanı olacak, ya da bir çoğu anne ve baba olacak. Kendi çocuklarını burada genişlettikleri dünyaları ile yetiştirecekler. Sevdigim bir hikayeyi paylaşayım sizinle:
Platon yaşlanmış ve görmekte zorluk çekiyormuş. Bir keresinde uzun ders anlattığında, uşağı biri hariç butün öğrencilerinin evlerine gitiğini söylemiş. Yorulmuşlar ve Platon'u anlamamaya başlamışlar, dolayısıyla kalkıp gitmişler.

Platon sormuş; "Kalan kim?" Uşağı cevap vermis: "Hep gelen. İsmi Aristoteles" Platon: "Demek o, öyleyse devam edeyim"
1 kişiyi değiştirirseniz dünya değişir.


ABD ve Avrupa'nın takibinde

Caz ve çağdaş müzik dünyasında uluslararası tanınırlığa 2000'li yılların başında ulaşan gitarist, besteci ve eğitmen Timuçin Şahin'in son albümü 'Nothing bad can happen', 2017'nin en iyileri arasında yerini buldu. 'Nothing bad can happen', Amerika'nın prestijli Caz ve Emprovize Müzik dergisi NYC Jazz Record'un yayınladığı '2017'nin En iyileri' listesinin 'Honorable Mention' kategorisinde yer aldı. 'Nothing bad can happen' ve yansıttığı müzik felsefesi, albümün piyasaya çıktığı Haziran 2017'den itibaren, Avrupa'nın önde gelen birçok yayın organı tarafından değerlendirildi. Avusturya'nın köklü müzik dergisi Concerto, albüm değerlendirme yazısında 'Timuçin Şahin olağandışı bir müzikal ölçütü, nev'i şahsına münhasır dokunuşlarıyla şekillendirmiş. Yaratım sürecinin yapıtaşlarını, akıcı ve kolektif bir müzikal dille oluşturmuş. Çok yaşa Şahin!' derken; Republic of Jazz ise 'Nothing bad can happen' ile şu ana kadar keşfedilmemiş muazzam bir ses dünyası ve bizi çevreleyen tüm akustik enformasyon vasıtasıyla, yeni bir müzikal değerlendirme sisteminin içine giriyoruz' sözleriyle izlenimlerini okuyucularıyla paylaştı. New York Times'ın 'Usta bir gitarist ve harikulade bir besteci' şeklinde tanımladığı Şahin; Tom Rainey, Cory Smythe ve Christopher Tordini gibi caz ve doğaçlama dünyasının önemli isimleriyle oluşturduğu 'Timuçin Şahin's Flow State' grubu ile konserlerine yurt dışında devam ederken, bir yandan da kolektif bilinç ve eğitim alanlarında, çok önemli oluşumların içinde yer alıyor.

Gamze Geçer (Haber Ekspres)

https://www.haberekspres.com.tr/gelenegin-icinde-kendi-sesimizi-yarattik-roportaj,251.html

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@