Silikozisi anlattı; "kabahat"li bulundu

Akciğer hastalığı Silikozis’i konu alan "Vakti Gelince" belgeselini ücretsiz, halka açık gösteren Yüksel, 581 TL para cezasına tabi tutuldu.

GÜNDEM 22.11.2022, 14:26 23.11.2022, 16:46
Silikozisi anlattı; "kabahat"li bulundu

İş cinayeti kapsamında giren akciğer hastalığı Silikozis’i konu alan "Vakti Gelince" belgeselini çeken Murat Yüksel'e belgeselin ilk gösterimini Aydın -Çine’de bir köy kahvesinde ‘izinsiz’ yaptığı için gerekçesiyle Kabahatler Kanunu çerçevesinde para cezası verildi.

Yönetmen Murat Yüksel’in Aydın - Çine’de kuvars- feldspat çıkaran işletmelerde önlem alınmadan çalıştırıldıkları için silikozis hastalığına yakalanan işçilerin dramını anlattığı 'Vakti Gelince' adlı belgeselinin gösterimi Çine'de engellendi. Belgeselin gösterimini 15 Kasım’da Çine'de bir köy kahvesinde yaptıklarını anlatan yönetmen Yüksel, sonrasında Jandarma tarafından arandığını ve kendisine sözlü olarak para ceza kesildiği bilgisinin verildiğini söyledi.

Belgeseli ücretsiz, halka açık gösteren Yüksel, 581 TL para cezasına tabi tutuldu. Ýönetmen Murat Yüksel yaşananları şöyle anlattı:

"Çine’de maden ocaklarında iş sağlığı ve güvenliği hiçe sayılarak çalışan ve ölümcül Silikozis hastalığına yakalan, maden işçilerinin hikayesini anlattığım Vakti Gelince adlı belgesel çalışmamın ilk gösterimini çekimlerin bir kısmını yaptığım Aydın/Çine’nin Seferler köyünde bir kahvehanede gerçekleştirdik. 15 Kasım tarihindeki gösterim sonrasında kahvehanenin sahibine, köyde ikamet eden bir vatandaşa ve bana ceza kesildiğini öğrendim. 16 Kasım‘da bölgede görev yapan jandarma ekipleri kahve sahibine ve köy sakinine ceza kestiklerini ve makbuz oluşturduklarını söylemişler. Ama şu an bana ulaşan herhangi bir tebligat bulunmuyor. 17 Kasım’da akşam saatlerinde Seferler bölgesinde görev yaptığını söyleyen bir astsubay beni telefonumdan aradı ve belgeselin çekimlerinde izin alıp almadığını; belgeselin gösterime girip girmediğini sordu. Gösterim için Jandarma’dan izin almam gerektiğini ifade etti. Ardından para cezasının Kaymakamlık tarafından onaylandıktan sonra bana tebliğ edileceğini, 15 gün içinde de itiraz edebileceğimi ekledi"

"Ben de kendisine bu belgeselin çekim sürecinde veya gösterimi için herhangi bir yerden izin almadığımı, zira buna gerek olmadığını anlattım. Anayasa 26. maddesi ne diyor? "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet Resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar". Dolayısıyla benim resmi makamlardan böyle bir izin almam gerekmediğini belirttim".

Murat Yüksel kesilen para cezasının Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekerek, asıl meselenin göz ardı edildiğini, bölgedeki madenlerde çalışan işçilerin vahşi çalışma koşullarını konuşmak ve düzeltmek yerine konunun bürokratik engellerle kamuoyunun dikkatinden kaçırılmaya çalışıldığını sözlerine ekledi.

Planlanan diğer gösterimleri bir süre erteleyeceklerini söyleyen Murat Yüksel, "Verilen para cezasının önemi yok. Asıl konuşmamız gereken maden ocaklarında iş güvenliğinin hiçe sayılması. Öyle olmasaydı Soma veya Amasra yaşanır mıydı? Buradaki madenlerde saatlerce toz soluyan işçilere verilen maske, boyacılara verilen bez maskeden ibaret. Belgeselde konuştuğumuz bir işçi, iş güvenlik uzmanının maaşını devletten değil, şirketten aldığını söylediğini; beğenmiyorsa işi bırakabileceğini anlatıyor. Silikozis hala bir meslek hastalığı olarak tanınmadığı için şirketler işçiyi hiçbir gerekçe göstermeden kapı önüne koyuyor. Biz işte bu sorunları kamuoyuna göstermeye çalışıyoruz" dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (3)
Foçep'ten arkadaş 7 ay önce
Yazıklar olsun
Eda yolcu 7 ay önce
Gerçekleri haykırmak suç
Prof. Dr. M. Serefettin Canda 7 ay önce
Silimosis, asbestosis,vb toz hastaliklari, akciger alveollerinde oksijen transportunu engelleyen etker olusturur. Akciger alveol fuvarinda, akciger akveolleri arasindaki, ibtertusyel alanda, bag domusu artimi, fibrozis gelisir. Ayrica, akciger zarinda da fibrozis gekisir. Sonraki asama dadaakciger kanseri, akciger zari kanseri, mezetelyomagelisir.
Hastalar, genc yasta solunum guclugu cekmeye baskar. O nedeleisci sagliginin korunmasi, toz hastalikkari olan isletmelerde onemlifir. Filmin yapincisinaa, Saglik Bakaigi tesekkur etmeli ve dikkate almalidir. Selam ve sevgiler.
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@