Aydın İleri, çocuk kitapları şenliği ile anıldı

Kütüphanecilik Bilim Uzmanı, yazar Aydın İleri için 'Çocuk Kitapları Şenliği'nin son gününde anma programı düzenlendi.

GÜNDEM 23.01.2023, 14:07 30.01.2023, 14:33
Aydın İleri, çocuk kitapları şenliği ile anıldı

Kütüphanecilik Bilim Uzmanı, yazar Aydın İleri anısına Bergama'da düzenlenen “Çocuk Kitapları Şenliği” sona erdi.

22 Ocak 2022 yılında korona virüs sebebiyle henüz 44 yaşında hayatını kaybeden kütüphaneci, yazar Aydın İleri anısına düzenlenen şenlik; Bergama’nın yeni kültür sanat alanı Odeon Pergamon’da gerçekleştirildi.

Aydın İleri fotoğraf sergisinin de açıldığı etkinlikte çocuklar karne sevincini, hediye kitapları ile taçlandırdı. Artem ve Yakın Kitabevi’nin stantlarının yer aldığı şenlikte, Nihal Ekiz ile çocuklar için masal anlatımları ve palyoço gösterileri düzenlendi.

Etkinlikte ayrıca yazar Gülşah Elikbank ve arkeolog-yazar Selim Martin; çocuklarla kitap-imza ve söyleşi de gerçekleştirdi.

Şenliğin son gününde ise Aydın İleri için bir anma programı düzenlendi. Programa Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'in yanı sıra CHP önceki dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Aydın İleri'nin yakın çalışma arkadaşları ve yakınları katıldı.

ONU ÜZENLER UTANCA MAHKÛM OLACAK

Başkan Gönenç; “Sevgili Aydın’ı tam bir yıl önce 22 Ocak tarihinde yitirmiştik. Onun Bergama için, edebiyat, çocuklar ve kütüphaneler için yaptıklarını biliyoruz. Aydın ile birlikte her sömestre de çocuk şenliği düzenlerdik. Bu etkinliğin her şeyini Aydın kurtarırdı. Onlarca yazarın çocuklarımız ile buluşmasına vesile oldu. ‘Karneni getir, kitabını götür’ adı altında çocukların kitap okumasını amaçlayan bir etkinliğinde öncüsü oldu. 2019 yılının ardından siyasi iklimin değişmesiyle çok hoş olmayan şeyler yaşadı. Ama bugün o kötülükleri yapanları konuşmak istemiyoruz. Zaten ileride bu kişiler yaptıkları kötülüklerle anılacak ve utanca mahkûm olacaklar” dedi.

Zeynep Altıok ise; “Aydın’ın Bergama’da ne kadar güzel işler yaptığına tanık olduk. Bergama’ya kazandırılan kültür merkezi içindeki o kütüphanede çalışmak Aydın’a neşe ve enerji katıyordu. Bugün onun adına, hem de kendi başlattığı bir etkinlikle anma düzenlemek çok önemli. Çünkü Aydın yaşamı boyunca çocukların daha fazla kitap okuması için kafa yormuş biridir” dedi.

AYDIN İLERİ

1977 yılında Kadıköy’de doğdu.1998 -2002 yılları arasında İ.Ü Edebiyat Fakültesinde Kütüphanecilik Anabilim dalında lisans eğitimini, 2011 yılında M.Ü Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini başarıyla tamamladı.

Yayıncılık ve Kütüphanecilik çalışmalarını aktif olarak sürdüren Aydın İleri birçok STK'ya üye ve gönüllü olarak çalışmalar yaptı. Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Genel Başkan Yardımcılığı görevi ve Okul Kütüphanecileri Derneği (OKD) Başkanlığı'nda bulundu. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Çocuk Müzeleri Derneği üyesidir.

En son Ajans Bakırçay’da köşe yazarlığı yapan Aydın İleri’nin pek çok gazete ve dergide kitap, kütüphane, okuma kültürü, çocuk edebiyatı, düşünce özgürlüğü sansür ve çocuk-gençlik edebiyatı alanında yazıları yayınlandı. Bu konularda seminerlere, söyleşilere ve TV programlarına katıldı. Okuma kültürü konusunda kampanyalar yürüttü.

2016 yılında Bergama Araştırmaları Kütüphanesi’nin kurucu koordinatörlüğünü yapan Aydın İleri, 2019 yerel seçimlerinin ardından belediye yönetimi tarafından mobbinge maruz bırakıldı. Çok sevdiği işinden ayrılmak zorunda kaldı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde göreve başladı.

Tam bir Bergama sevdalısı olan Aydın İleri, 22 Ocak 2022 tarihinde ise henüz 44 yaşındayken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Çocuk Kitapları Şenliği, Bergama Araştırma Kütüphanesi’nde görev yaptığı yıllarda ‘Karneni Getir Kitabını Götür’ sloganıyla Aydın İleri tarafından genişletilmiş, 2019 yerel seçimlerinin ardından ise etkinlik yeni yönetim tarafından sonlandırılmıştı.

Aydın İleri’nin 2006 yılında yayınlanmış “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli bir araştırma inceleme kitabı, (Anfora Yayıncılık) 2010 yılında yayınlanan “Olimpos Öyküleri” isimli ortak öykü kitabında bir öyküsü, (Yitik Ülke Yayınları) “80’lerde Çocuk Olmak” ve “90’lar Çocuk Mu Genç mi?” isimli kitap çalışmalarında bir deneme-anısı, (Yitik Ülke Yayınları) bulunmaktadır.

Kütüphaneci Filiz Yüksel İleri ile evli, Umut Barış İleri’nin babasıdır.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@