Kozak Bağyüzü'nde hukuk zaferi!

Kozak Bağyüzü’nde taşocağı için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı iptal edildi!

ÇEVRE 12.08.2021, 10:11 30.08.2021, 12:43
Kozak Bağyüzü'nde hukuk zaferi!

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi, Bağyüzü mahallesinde taş ocağı için verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararının iptali için açılan davada, Balıkesir 2'nci İdare Mahkemesi iptal kararı verdi.

Ayvalık Tabiat Platformu bileşeni Ayvalık Tabiat Derneği, Ayvalık Belediyesi ile birlikte Balıkesir ili, Ayvalık ilçesi, Bağyüzü mahallesinde "BERTAŞ Granit Ocağı" projesi için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açmıştı. Geçtiğimiz mart ayında proje alanında keşif yapılmıştı.

Ayvalık Tabiat Platformu tarafından yapılan açıklamada; "Çam fıstığı üretiminden gelen zenginliği ve yemyeşil doğasıyla bildiğimiz Kozak yaylasında 100 hektarlık ruhsat alanında 24,72 ha için verilen 'ÇED Gerekli Değildir' kararının; ÇED sürecini gerekli kılan 25 ha'lık alan sınırından kaçınmak amacıyla belirlendiği, kümülatif etkinin değerlendirilmediği, ruhsat sahasının 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında tarım arazisi ve orman alanı olarak gösterildiği, proje sahasının Madra Barajı uzun mesafeli koruma alanı ikinci kısmı içinde yer aldığı, çok yakın mesafede yer alan kurulu yerleşim birimlerinde yürütülen tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyeceği, bölgede yaşayan insanların temiz hava ve temiz içme suyuna ulaşma haklarını çiğneyeceği gerekçesi ile açtığımız davada sonucun haklı olanın tarafında yani bizim lehimizde olacağına inancımız tamdı ve beklediğimiz haber geldi; Balıkesir İdare Mahkemesi 'ÇED Gerekli Değildir' kararlarının iptaline karar verdi"

"Sonuçtan büyük mutluluk duyuyor, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e, Av. Günay Benli ve Av. Canan Yılmaz’a, gönüllü olarak davamızı üstlenen Av. Filiz Sonsuz’a, başvuru dosyasını inceleyerek görüş bildiren EGEÇEP Bilim Kurulu üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Erhan İçöz’e, Maden Yüksek Mühendisi Esenay Hacıosmanoğlu’na, keşfe destek veren yaşam savunucusu arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz" denildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@